2016 m. gegužės 29 d., sekmadienis

6 mėnesių lavinimo planas. Žvilgsnis į Glenn Doman metodiką

Ankstyvasis ugdymas. Labai plačiai aprašo blogo Domanmom autorė. Lietuvių k. literatūros beveik nėra, Austėja Landsbergienė rašo apie Intelektualinį vaiko vystymąsi, o į klausimą, kodėl svarbus kūdikio lavinimas atsako Glenn Doman metodikos skleidėja Lietuvoje ir "Mažųjų valdų" įkūrėja Renata. Vaiko gabumai didele dalimi priklauso nuo praktikos, tad kuo daugiau pačiame mažiausiame amžiuje skirsime tam laiko, tuo didesnį žingeidumą ir sąmoningumą jam išugdysime. Vis dėl to joks mokymąsis neįmanomas, jei vaiko poreikiai (maistas, miegas, tėvų meilė ir kt.) nėra patenkinti. Svarbiausiai tam dienoje rasti tinkamą laiką, kai abiejų vaiko ir mamos nuotaikos tam tinkamos ir laikytis nuoseklumo!

Glenn Doman knygoje "How smart is your baby?: Develop and nurture your newborn's full potential" išskiria šias lavinimo sritis:
 • motorikos ir juslių stimuliacija,
 • kalba, 
 • matematika, 
 • enciklopedinės žinios.
Fizinį lavinimą galima išskirstyti juslėmis į šias kategorijas:
 • motorika, 
 • pusiausvyros pojūtis,
 • raumenų pojūtis,
 • smulkioji motorika, 
 • rega, 
 • klausa, 
 • lytėjimas, 
 • uoslė.
Taigi, prašom, įsivardinom sritis, kurias lavinsim ir, rodos, nieko čia netikėto, viskas ir taip intuityvu, o bet tačiau.. lavinant priebėgomis tokios didelės naudos, kaip laikantis nuoseklaus plano. Pats Glenn Doman teigia, kad kūdikius galima išmokyti skaityti, skaičiuoti, užsienio kalbų ir dar daugybės žinių!

Kaip tą planą pasidaryti?

Aišku. jis pirmiausia turėtų būti realus. Pradžiai gal vertėtų iškelti sau minimalius reikalavimus (bet įsivardinti ar užsirašyti bei žymėtis kaip sekėsi vis tiek reikia!) ir nusistovėjus rutinai įtraukti daugiau veiklų. Man visada atrodo mėnesio planas toks sudėtingas (o ką jau kalbėti apie metų), jam paruošti reikia daug laiko. Bet kuo kokybiškiau jį pasiruošit, tuo kokybiškesnis laikas su mažyliu ir tuo daugiau naudos bus. Pirmai pradžiai, kad nenumušti viso entuziasmo, siūlyčiau susidaryti savaitės planą, keičiant po 2 naujas veiklas kitai savaitei?

Kiekvieną savaitę atlikti po skirtingas 1-2 užduotis iš 3-4 grupių su daug pakartojimų du, tris, penkis, ar net dešimt kartų per dieną. Juk kai kuriems užtruksite tik minutę!

Mano lavinimo planas prasidėjo tik nuo 6 mėn., nors tokį jau galima turėti ir nuo poros mėnesių ar net gimimo.

Domanmom, didžiausia mano pagalbininkė, kol neatkeliavo knyga, 10 savaičių (2,5 mėn.) kūdikiui siūlo tokį planą, o remdamasi jos sudarytu 2 vystymosi etapo motorikos ir juslių lavinimo žymėjimo lapu, pasidariau sau tokį lavinimo planą (jis tikrai neapima visų siūlymų, sudaromas pagal kiekvieno kūdikio raidos tarpsnį, interpretacijos mano, tad visada geriau užsitikrinti pirminiame šaltinyje - Glenn Doman knygoje.

6 mėnesių kūdikio savaitės lavinimo plano pavyzdys
(kas savaitę keičiant visus ar dalį pratimų)

Fizinis lavinimas/ pusiausvyros pojūtis - maksimaliai ilgas laikas praleistas ant kieto paviršiaus, 5 pratimai pusiausvyros pojūčiui lavinti po 2 k. per dieną (pvz.: sūpavimasis kaip supamojoje kėdėje, pasiguldžius vaiką ant peties sukiojimasis, bėgiojimas, saugiai laikantis už suaugusiojo, gulint ant pilvo sukiojimas į vieną ar kitą pusę), leisti įsikibti į nykštį, pasodinti mažylį, ir pamažu kelti, vėliau pakeliant į orą (aišku, visuomet reikia užtikrinti minkštą pagrindą pasileidimo atveju).

Motorika - netoliese esančio objekto siekimas - 5 k. per dieną.  

Klausos lavinimas - du kūriniai (pvz. klasikos) 2 k. per dieną kūrinius keičiant kas savaitę. Pritrūkus idėjų siūlau šį penkiasdešimtuką. Galima klausyti taip pat įvairių muzikos stilių, ar skirtingų muzikos instrumentų melodijas. Čaižių garsų (pvz., naudojant švilpuką) klausymas 5 k. per dieną. Sudėtingo teksto skaitymas.

Regos lavinimui įrengti kontrastinę aplinką, pavyzdžių galima atsispausdinti čia baby.zorger.com, www.brillbaby.com (daugiau paruoštukų galima gauti užsiregistravus), www.totschooling.netdomanmom.com. Prožektoriaus švieselės atspindžio stebėjimas 10 k. per dieną. Kontrastinių kortelių demontravimas 10 k. po 1-2 korteles.

Kalba - aktyvus kūdikio kalbinimas, laukiant atsakymo 10 k. per dieną, atsakymų pasirinkimo lentelės 10 k. per dieną, pasirinkto eilėraščio deklamavimas - 5 k. per dieną vėliau leidžiant užbaigti paskutinius žodžius vaikui.

Žinios - nevykdėm dar, bet Glenn Doman siūlo rodyti specifines klasifikuotas korteles, pvz., 10 gėlių rūšių. Pavyzdžių ir spausdinuku Domanmom yra šiek tiek sukūrusi.

Skaitymas - mes nevykdėm, bet 6 mėnesių kūdikis jau gali pradėti skaitymo programą.

Matematika - mes nevykdėm, bet 6 mėnesių kūdikis jau gali pradėti matematikos programą.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą