2014 m. gruodžio 18 d., ketvirtadienis

18 mėnesių mažylio gebėjimai


Motorika. Geba daug laisviau vaikščioti, prašosi paleidžiamas iš nešioklės. Patinka lipti laiptais. Viena turi laikytis už turėklų, kita už mamos/ tėčio rankos. Jei turėklai nepasiekiami, prašo vesti už abiejų rankų. Kamuolį meta, spirti dar nebando, nors ir raginamas. Nors nebelankome dainavimo, dainuojant daineles pradėjo kartoti daugiau judesių.

Smulkioji motorika. Puikiai paima daiktus. Mėgsta piešti kreidelėmis. Šiuo metu naudojamės aliejinėmis. Mokomės piešti apskritimą, tiesią ir vingiuotą liniją, trumpus brūkšneliu. Taip pat antrasis etapas piešiu-kur-patinka. Nukentėję objektai - močiutės namų sienos ir durys.

Kalbos raida. Žodynas smarkiai plečiasi, nustojau tiksliai skaičiuoti, bet aiškiai vienu ar dviem skiemenimis išreikštų žodžių yra apie 50. Klausia daiktų pavadinimų, po kelių pasakymų atkartoja.


Užsienio kalbos. Kol kas esame apsistoję ties nereguliariu dainelių klausymu, vidutiniškai gaunasi kas antrą dieną po 30 minučių. Niekaip nenusprendžiu kokia galėtų būti užsienio kalbos mokymo sistema, kai nėra kito žmogaus, galinčio ta kalba kalbėti.

Tualetas. Beveik visada galima suprasti, kad nori į tualetą rimto reikalo. Susikaupia, kartais pasako, o paklausus dažniausiai pasako. Su šlapinimusi dar nėra taip gerai, pasodintas po 1-1,5 val. dažniausiai padaro. Tik nereikia dažniau, nes atsiranda didelis priešiškumas. Jei pamirštu ar nespėju pasodinti, pasako, kai jau padaro.

Emocinė raida. Dažniausiai zirzia, kai yra pavargęs, alkanas, kas nors užsitesė ilgiau nei planuota.
Pykčiai. Dažniausiai, kai yra pavargęs, alkanas.. o kartais ir nepavyksta nustatyti ar išspręsti tos situacijos, tuomet labai sunku.

Socialinė raida. Per visą savo 1,5 metų tarpsnį mano sūnus neturėjo labai daug artimo kontakto su vaikais. Tačiau iš esamos patirties susiklostė tai, kad labai reaguoja į kitus vaikus, nori dėmesio. Jei jaučiasi fiziškai stipresnis, kartais stumteli kitus vaikus.

Skaitymas. Kadangi šventinis ir kelionių laikas mūsų šeimai, tai nauajs korteles pridedu nereguliariai, tačiau programą tęsiame, nes matau naudą sūnui - į žodyną taip įtraukiu žodžius, kuriais jis susidomi arba ką tik išmoko, arba tuos, kuriuos norėčiau, kad išmoktų. Kadangi kai kurie žodžiai yra jam jau žinomi ir juos ištarti moka, tai įvertinti kiek iš viso jų išmoksta sunku, bet 80 proc. kortelėse esančių žodžių išmoksta.

Paveikslėlių kortelės. Taip pat labai patinka. Rodome dažnai. Kasdien po kelis rinkinius.

Matematika. Per paskutinį mėnesį buvome pasiėmę tik pora kartų, planuojame kitą mėnesį atnaujinti.

Mėgsta tyrinėti aplinka, domisi naujais objektais, pvz. parduotuvėse, svečiuose.

LAVINIMO PLANAS

  • Kasdienė mankšta
  • Kasdienis pasivaikščiojimas lauke, kur galėtų nevaržomas tyrinėti aplinką (bent 30 min.)
  • Lego kaladėlės konstravimui
  • Kubeliai bokšto statymui
  • Garsiai skaityti knygą, eilėraščius (1 kartą per dieną)
  • Vaiko jausmus išreikšti žodžiais
  • Piešimas: linijos, formos, realūs objektai
  • Temos: skaičiai (skaičių seka, pavieniai aibes vaizduojantys skaičiai), savaitės dienos (dienos simbolis, veikla), abėcelė (rašyti, piešti), profesijos (knyga, kortelės, piešimas), gyvūnai (knyga, kortelės, piešimas), medžiai (knyga, kortelės, piešimas), gėlės (knyga, kortelės, piešimas).

Keletas internetinių puslapių aprašančių 18 mėn. amžiaus vaikų raidą:
www.mumsnet.com
raisingchildren.net.au
www.babycenter.com

2014 m. gruodžio 3 d., trečiadienis

Vasariniai šortai 1,5-2 m. vaikui {su schema}

Kai rašiau ankstesnį įrašą apie pirmuosius savo sūnui siūtus šortus, sudėjau rastas nemokamas vaikiškų šortų schemas ir šis modelis..


mane tiesiog pakerėjo! Nuotraukoje gal ir atrodė mergaitiškai, bet ėmiausi darbelio ir štai rezultatas!


Crafting Zuzzy iškarpos ir aprašymas tikrai puikus. Schemoje užlaidos siūlėms yra pridėtos.

Nors aprašyme nuotraukose viskas detaliai parodyta, bet sunkiausiai iš tiesų buvo juosmens su guma pritvirtinimas. Schemos autorė:
  1. Pirmiausiai prisiuvo priekinio juosmens dalis prie pagrindinės šortų dalies (dar padarė klostes).
  2. Susiuvo šonines siūles.
  3. Prie nugarinės juosmens dalies zigzagu prisiuvo gumą.
  4. Išlygino ir prisiuvo jau visą juosmenį kartu 1/4" (0,6 cm) palenkimas ir 1 1/2" (3,8 cm) juosmuo.
Pati autorė siūlo dar vieną gumos siuvimo variantą:
  1. Nugaroje palenkti 0,5 cm siūlei ir gumos plotį.
  2. Įverti gumą.
  3. Pritvirtinti gumą pagalbine siūle. 
  4. Susiūti priekį ir nugarą išlygiuojant pagal apatinę siūlę, siūti per nugaros juosmens dalį, taip pritvirtinant gumą.
  5. Nukirpti gumą, išardyti pagalbinę siūlę, kuri laikė gumą, siūles atlenkti į priekinę juosmens pusę.
  6. Užlenkti 0,5 cm siūlei ir juosmenį, kad sutaptų su nugaros dalimis. Nusiūti priekio juosmenį.

2014 m. gruodžio 2 d., antradienis

Savaitgalis Osle su 16 mėn. kūdikiu // Weekend in Oslo with 16 months toddler

Spalio mėnesį visai netikėtai susiorganizavome savaitgalinę kelionę iš Bergeno į Oslą. Jau kuris laikas norėjome kur nors Norvegijoje nukeliauti, o sostinės dar nebuvom lankę. Beto, visada gražu keliauti rudenį ar pavasarį, kai galima stebėti gamtos grožybes.


Kelionė lėktuvu/ autobusu/ traukiniu



Į priekį skridome lėktuvu su Norwegian aviakompanija į Sandefjord {perkant kelios dienos prieš, taip buvo žymiai pigiau}, po to dar laukė 2 val. kelionė autobusu iki Oslo, o atgal keliavome naktiniu traukiniu. Planuojant nors ir trumpą kelionę su mažu vaiku, vis dėl to reikia įvertinti skrydžio laiką, nes nevisada pavyksta numigti lėktuve, tad keltis 5 ryto yra šiek tiek ankstoka.. Paskui visą dieną tik ir dėlioji taip, kad vaikas pamiegotų :) Dėl atgalinės kelionės buvau labiau skeptiška ir maniau bus sunkiau, bet viskas buvo puikiai. Pamaitinus mažylį perdaviau tėčiui ir jie gražiai susisukęs į antklodę miegojo nė karto neprabusdamas.


Nakvynė


Kadangi tai Norvegija, į kavines valgyti neprivaikščiosi, reikia vietos, kur būtų galima nors minimaliai pasigaminti, tad rinkomės apartamentus su virtuvėle. Vieni pigesnių Osle, kokybė, žinoma, nebuvo superinė, bet vidutines sąlygas tikrai tenkino. Užsisakėme per puslapį www.booking.com

Maistas


Pirmai dienai priešpiečiams dar turėjome sumuštinių ir sausainių iš namų. Pietums išsivirėme dešrelių su daržovėmis, o vakarienei sukirtome Pica Grandiosa, su ledais. Antrą dieną pusryčiavome koše, dienos iškylai, pasidarėme sumuštinių, įsidėjome dešrelių ir sriubos mažajam. Vakarienei buvome suplanavę vizitą pas draugę, ir kartu pasigaminome dar vieną puikią picą! Sekmadienį pradėjom koše ir susipakavome likusius sumuštinius kelionei. Dar žinoma turėjome visokių užkandžių, vaisių ir skanumynų. Sekmadienio planas buvo nueiti į kavinę nepavyko, nes neradome labai tinkamos su vaiku.

Muziejai // Museums


Nasjonalgalleriet

Nacionalinė paveikslų galerija vaikui nelabai įdomu, nebent ramus ir pailsėjęs. Galima naudotis muziejaus vežimėliais. Sekmadieniais nemokama.

//The National Gallery wasn't really much of the interest for child unless he is quiet and well rested. There is a possibility to use museum's strollers. The gallery is free on Sundays.//

Akershus Festning

Pačioje tvirtovėje nelabai patogu lakstantiems, baisu, kad ko nenuverstų, bet didžiąją laiko dalį miegojo nešioklėj. Tvirtovės kieme ir aplink parke daug erdvės pasilakstymams. Net buvome sustoję čia papietauti.

//The Fortress is not much of convenient place for running around toddler as it seems easy to mess up things around. We were lucky that was nap time and slept for some time in carrier. The courtyard of the fortress and the park around is perfect place for little explorer. We were even lucky to get bench for lunch time.//


Forsvarsmuseet

Karo muziejus - pačiame muziejuje, buvo sunku, nebent pirmame aukšte, kur didesnieji eksponatai - povandeninis laivas ir tankas, į kuriuos galima įlipti. Taip pat tankas stovintis lauke paliko mažajam įspūdį. Muziejus nemokamas.

//Armed forces museum - inside was really tough. On the first floor you can get in the large exhibits like submarine and tank. The tank outside the museum has been an attraction. The museum is free.//


Reptilpark

Roplių parkas - nedidelis roplių muziejus, su viena papūga, kuri labiausiai ir sužavėjo. Yra vienas krokodilas, kelios mažytės beždžionėlės, vėžlys, varlių, gyvačių, vorų.

//Reptilepark - small reptile museum, with one parrot, which was the main attraction for our child. There are also one crocodile, some little monkeys, turtle, frogs, snakes, spiders. //



Filmmuseet

Kino muziejus - pats muziejus nedidelis, vaikas buvo išvargęs, tai susidomėjimo daug nebuvo, tik vienoje tamsioje patalpoje patiko spalvotos filmų nuotraukytės. Nemokamas, tad galima pakeliui aplankyti.

//Cinema museum - the museum itself is small, the child was overtired and he wasn't interest in anything but logos from old movies. Museum its free with long working hours, so good choice to step in on windy day.//

Bymuseet 

Oslo miesto muziejus esantis Frognerpark. Muziejus turi kelias sales, kuriose smagu pasivaikščioti, ekspozijos vis keičiamos. Muziejus taip pat nemokamas.

//Oslo city museum in Frogner Park. Museum has several rooms with varying expositions, nice to look around and its free.//

Vaikiškos pramogos // Children entertainments


Slottetparken - pasivaikščioti gal ir gerai, bet vaikams nėra jokios žaidimų aikštelės, o jos tuo metu, kaip tik reikėjo. Apskritai centre vaikiškų žaidimų aikštelių neradome. Tik vieną mokyklos kiemą su žaidimų aikštele netoli Reptilpark.

// Nice to go for a walk but there is no playground around which I desperately need it then. And we were not able to find any children playground in the city centre only one school yard with some children equipments near Reptilepark.//

Frognerparken/ Vigelandparken - tikrai puiki vieta pasivaikščioti (ypač patiko gausybė laiptų!). Nors meninės skulptūros išties savotiškos. Parke esantis žaidimų aikštelė, tiesa, labiau didesniems, tad nesustojom.

//Really good place for a walk (our boy has addiction to stairs!) though sculptures oddish. There is playground near the entrance of the park, but it did seem suitable for older children (many clibings etc.) so we haven't checked it out properly.//


Bymuseet turi kavinę ir vidinį kiemą, kuriame galima paleisti tokius vaikštuolius, kaip mūsų pasiganyti. Šalia muziejaus yra darželis su dar viena žaidimų aikštele, kuria galima naudotis.

//Oslo city museum has cafe with cosy courtyard and there are plenty space to explore and to climb around. There are public kindergarten near the museum with the playground, which can be used after working hours.//

Filmmuseet (kino muziejus) - tai kartu ir kino teatras, kuriame yra vaikų žaidimų kambarys. Nelabai supratom, kaip ten kas, bet tuo metu nevyko jokių užsiėmimų, tai tiesiog žaidėm pora valandų tenai, nes laukėm traukinio, o čia buvo kaip tik puikus laiko praleidimo būdas.

//Cinema museum is also cinema itself with it's own playground.// 

Kavinės su vaikais - Literaturhuset (knygynas, kavinė ir atviras žaidimų kambarys) jau planavau eiti, kad vaikas galėtų pažaisti, nes tuo metu laukėme tėčio, bet tą dieną (penktadienį), vaikų kambarys kaip tyčia nedirbo.
Kiti neaplankyti pasirinkimai kavinės su žaidimų vieta vaikams:
  • Villa Paradiso Grunerløkka (Olaf Ryes plass 8. Tlf. 22354060. www.villaparadiso.no)
  • Kanskje kommer Kongen øverst i Markveien
  • Jensens Bøfhus ved Stortinget
  • Nazar café i Sagene samfunnshus
  • Formosa Te i Tullinsgate (tik kavinė)
  • Egon (Byporten, Frogner, Karl Johan, Nordstrand, Storo, Ullevål)
  • Peppes Pizza (Aker Brygge, Karl Johan, Løren, Nydalen, Hegdehaugsveien)
Info iš www.mammadamen.com ir www.oslomamma.net


Atvirų darželių tokių, kaip Bergene, aptikti nepavyko. Pagal info internete jie paprastai kažkiek mokami ir ne visai centre.

2014 m. gruodžio 1 d., pirmadienis

Atprastukių modeliai ir siuvimas su schemomis

Kam reikalingos atprastukės?

Tai pastorinti triusikėliai vaikui pratinam prie puoduko (mes nuo 6 mėn. sėdim ant puodo), kai jau dauguma kartų pataiko į puodą, bet galintys atlaikyti avarijas. Tiesa, tas "dauguma kartų pataiko ant puodo" labai kinta kartais daugiau, kartais mažiau pasiseka, bet vis tiek pereiname prie "legvesnio" daugkartinių sauskelnių varianto - atprastukių.

Kadangi net ir eidami kur nors karts nuo karto sėdam ant tualeto, tai man būtina atprastukių savybė, kad būtų tamprios, kaip triusikėliai, tačiau vis dar patogu užsegti kaip sauskelnes, todėl siuvu su užsegimais.

Pirmuosius triusikėlius - atprastukes siuvau su kojine siuvimo mašina, dabar įsitaisius tokią, kuri turi ir zigzagą ir overlokinę siūlę, vienintelis daugkartinių sauskelnių gaminimo technologijos ribojimas yra spaudės, bet ir be to galima puikiai apseiti - naudojant lipukus ar įsiuvamas sagytes.

Bet kurią iš čia pateiktų schemų galima pritaikyti ir kitam modeliui, o jei dar turite mažylio nešiojamų triusikėlių ar daugkartinių sauskelnių pritaikymas pavyks dar geriau.

Kaip jau nešiotojui ir mamai patogiau galima įklotus įsiūti, siūti kišenėlę jiems ar tiesiog įdėti į atprastukes. Dėl greitesnio džiovimo, mieliau renkuosi variantą su kišenėlėmis papildomiems įklotams, aišku dėl to pasunkėja siuvimas, tai pradžiai galima bandyti paprastesnį modelį.

Namuose dažniausiai naudojame turimas medžiagines daugkartines sauskelnias su vilnos šortukais ar kelnėmis. Išeinant aunamės PUL (poliuteranu laminuota skyčiui nepralaidi medžiaga) atprastukes - patogios, nes galima pasodinti ant tualeto, o sušlapusias tiesiog nusegti, nereikia nuauti kelnių ir pėdkelnių..

Internete radau daugybę įvairių atprastukių variacijų - man labiausiai patikusios čia:

Paprasti triusikėliai



Non-waterproof training pants  - artimiausia schema, kurią pavyko rasti paprastiems triusikėliams. Aplink kojytes apsiuvau guma, o nedariau prailginimų.
Dydis 0-4 m. 
Schemoje pridėta 0,6 cm (1/4 ") siūlėms.

Dar viena paprastų triusikėlių schema easy on potty training pants tutorial.
Dydis 3 m. nebandžiau.

Triusikėliai šortukai 





WeeWeka_Knickers schema ir aprašymas - medžiaginiai triusikėliai, viduje galima siūti neperšlampamą sluoksnį ar įklotą sugėrimui. Juosmenį galima pridėti arba įsiūti gumą.
Dydis 2 metai. 0,5 cm siūlėms schemoje pridėta.

Aš dar pridėjau 3,5 cm priekyje ir nugaroje, įverti storai gumai, arba galima atskirai prisiūti juosmenį ar storą gumą. Šį modelį naudojau ir išorinėms vilnonėms kelnytėms/ triusikėliams.

PUL triusikėliai


Sunku atsekti pagal kurią schemą siuvau (gavosi šiek tiek mažoki), bet Waterproof training pants atrodo tinkama, tik reiktų atmesti papildomą užlaidą užsegimams. Pirmuosius siuvau tiesiog triusikėlius be užsegimo, gavosi aptempti ir kaip tik. Toliau bandžiau kitas variacijas, tad šį modelį laikyčiau mažiau sėkmingu.

PUL triusikėliai atsegami


WeeWeka_MLSideSnap schema ir aprašymas
išorinis PUL sluoksnis, originaliai atsegimas spaudėmis, galima keisti į lipukus arba įsiuvamas spaudes. Viduje medžiaginis sluoksnis su įsiūtu įklotu. Nurodytas dydis M-L. 0,5 cm siūlėms schemoje pridėta. Šio modelio nebandžiau.

Aš iš pirmojo modelio Non-waterproof training pants 3-4 m. dydžio pasidariau schemą pridėdama šoniniams užsegimams priekyje pridėdama 1,5 cm, o nugaroje po 3,5 cm, kad tikrai sueitų ir pavyktų sagutes įsiūti. Dar reikėtų nugarą ir priekį pakelti 1-2 cm, nes su storesniais įklotais

Šiam modeliui naudojau Cloth diaper trainer pattern schemą, kurią patobulinau: pridėjau siūlėms 0,5 cm, nes schemoje neįtraukta, dar prailginau priekį ir nugarą po 2,5 cm, o šonams susegti priekyje pridėjau 1,5 cm, nugaroje 4,5 cm.

PUL su tampria medžiaga šonuose


Tokių nesiuvau, nes neturėjau tamprios medžiagos, bet visai įdomus variantas.



 

PUL su guma šonuose




Tamprios medžiagos neturėjau, tad sugalvojau, kad galima tiesiog pritaikyti siuvant storą gumą, kuri gali būti atsegama, kaip mano atveju, arba prisiūti abiejuose šonuose.


P.S. Jei mano siuviniai pasirodė ne tobuli, tai tik dėl to, kad jie tokie ir yra :D Bandausi, mokausi ir žiūriu, kaip gaunasi, dalinuosi, kad neišsigąstumėt, jei ir jums kažkas nesigauna tobulai.