2014 m. gruodžio 18 d., ketvirtadienis

18 mėnesių mažylio gebėjimai


Motorika. Geba daug laisviau vaikščioti, prašosi paleidžiamas iš nešioklės. Patinka lipti laiptais. Viena turi laikytis už turėklų, kita už mamos/ tėčio rankos. Jei turėklai nepasiekiami, prašo vesti už abiejų rankų. Kamuolį meta, spirti dar nebando, nors ir raginamas. Nors nebelankome dainavimo, dainuojant daineles pradėjo kartoti daugiau judesių.

Smulkioji motorika. Puikiai paima daiktus. Mėgsta piešti kreidelėmis. Šiuo metu naudojamės aliejinėmis. Mokomės piešti apskritimą, tiesią ir vingiuotą liniją, trumpus brūkšneliu. Taip pat antrasis etapas piešiu-kur-patinka. Nukentėję objektai - močiutės namų sienos ir durys.

Kalbos raida. Žodynas smarkiai plečiasi, nustojau tiksliai skaičiuoti, bet aiškiai vienu ar dviem skiemenimis išreikštų žodžių yra apie 50. Klausia daiktų pavadinimų, po kelių pasakymų atkartoja.


Užsienio kalbos. Kol kas esame apsistoję ties nereguliariu dainelių klausymu, vidutiniškai gaunasi kas antrą dieną po 30 minučių. Niekaip nenusprendžiu kokia galėtų būti užsienio kalbos mokymo sistema, kai nėra kito žmogaus, galinčio ta kalba kalbėti.

Tualetas. Beveik visada galima suprasti, kad nori į tualetą rimto reikalo. Susikaupia, kartais pasako, o paklausus dažniausiai pasako. Su šlapinimusi dar nėra taip gerai, pasodintas po 1-1,5 val. dažniausiai padaro. Tik nereikia dažniau, nes atsiranda didelis priešiškumas. Jei pamirštu ar nespėju pasodinti, pasako, kai jau padaro.

Emocinė raida. Dažniausiai zirzia, kai yra pavargęs, alkanas, kas nors užsitesė ilgiau nei planuota.
Pykčiai. Dažniausiai, kai yra pavargęs, alkanas.. o kartais ir nepavyksta nustatyti ar išspręsti tos situacijos, tuomet labai sunku.

Socialinė raida. Per visą savo 1,5 metų tarpsnį mano sūnus neturėjo labai daug artimo kontakto su vaikais. Tačiau iš esamos patirties susiklostė tai, kad labai reaguoja į kitus vaikus, nori dėmesio. Jei jaučiasi fiziškai stipresnis, kartais stumteli kitus vaikus.

Skaitymas. Kadangi šventinis ir kelionių laikas mūsų šeimai, tai nauajs korteles pridedu nereguliariai, tačiau programą tęsiame, nes matau naudą sūnui - į žodyną taip įtraukiu žodžius, kuriais jis susidomi arba ką tik išmoko, arba tuos, kuriuos norėčiau, kad išmoktų. Kadangi kai kurie žodžiai yra jam jau žinomi ir juos ištarti moka, tai įvertinti kiek iš viso jų išmoksta sunku, bet 80 proc. kortelėse esančių žodžių išmoksta.

Paveikslėlių kortelės. Taip pat labai patinka. Rodome dažnai. Kasdien po kelis rinkinius.

Matematika. Per paskutinį mėnesį buvome pasiėmę tik pora kartų, planuojame kitą mėnesį atnaujinti.

Mėgsta tyrinėti aplinka, domisi naujais objektais, pvz. parduotuvėse, svečiuose.

LAVINIMO PLANAS

  • Kasdienė mankšta
  • Kasdienis pasivaikščiojimas lauke, kur galėtų nevaržomas tyrinėti aplinką (bent 30 min.)
  • Lego kaladėlės konstravimui
  • Kubeliai bokšto statymui
  • Garsiai skaityti knygą, eilėraščius (1 kartą per dieną)
  • Vaiko jausmus išreikšti žodžiais
  • Piešimas: linijos, formos, realūs objektai
  • Temos: skaičiai (skaičių seka, pavieniai aibes vaizduojantys skaičiai), savaitės dienos (dienos simbolis, veikla), abėcelė (rašyti, piešti), profesijos (knyga, kortelės, piešimas), gyvūnai (knyga, kortelės, piešimas), medžiai (knyga, kortelės, piešimas), gėlės (knyga, kortelės, piešimas).

Keletas internetinių puslapių aprašančių 18 mėn. amžiaus vaikų raidą:
www.mumsnet.com
raisingchildren.net.au
www.babycenter.com

2014 m. gruodžio 3 d., trečiadienis

Vasariniai šortai 1,5-2 m. vaikui {su schema}

Kai rašiau ankstesnį įrašą apie pirmuosius savo sūnui siūtus šortus, sudėjau rastas nemokamas vaikiškų šortų schemas ir šis modelis..


mane tiesiog pakerėjo! Nuotraukoje gal ir atrodė mergaitiškai, bet ėmiausi darbelio ir štai rezultatas!


Crafting Zuzzy iškarpos ir aprašymas tikrai puikus. Schemoje užlaidos siūlėms yra pridėtos.

Nors aprašyme nuotraukose viskas detaliai parodyta, bet sunkiausiai iš tiesų buvo juosmens su guma pritvirtinimas. Schemos autorė:
  1. Pirmiausiai prisiuvo priekinio juosmens dalis prie pagrindinės šortų dalies (dar padarė klostes).
  2. Susiuvo šonines siūles.
  3. Prie nugarinės juosmens dalies zigzagu prisiuvo gumą.
  4. Išlygino ir prisiuvo jau visą juosmenį kartu 1/4" (0,6 cm) palenkimas ir 1 1/2" (3,8 cm) juosmuo.
Pati autorė siūlo dar vieną gumos siuvimo variantą:
  1. Nugaroje palenkti 0,5 cm siūlei ir gumos plotį.
  2. Įverti gumą.
  3. Pritvirtinti gumą pagalbine siūle. 
  4. Susiūti priekį ir nugarą išlygiuojant pagal apatinę siūlę, siūti per nugaros juosmens dalį, taip pritvirtinant gumą.
  5. Nukirpti gumą, išardyti pagalbinę siūlę, kuri laikė gumą, siūles atlenkti į priekinę juosmens pusę.
  6. Užlenkti 0,5 cm siūlei ir juosmenį, kad sutaptų su nugaros dalimis. Nusiūti priekio juosmenį.

2014 m. gruodžio 2 d., antradienis

Savaitgalis Osle su 16 mėn. kūdikiu // Weekend in Oslo with 16 months toddler

Spalio mėnesį visai netikėtai susiorganizavome savaitgalinę kelionę iš Bergeno į Oslą. Jau kuris laikas norėjome kur nors Norvegijoje nukeliauti, o sostinės dar nebuvom lankę. Beto, visada gražu keliauti rudenį ar pavasarį, kai galima stebėti gamtos grožybes.


Kelionė lėktuvu/ autobusu/ traukiniu



Į priekį skridome lėktuvu su Norwegian aviakompanija į Sandefjord {perkant kelios dienos prieš, taip buvo žymiai pigiau}, po to dar laukė 2 val. kelionė autobusu iki Oslo, o atgal keliavome naktiniu traukiniu. Planuojant nors ir trumpą kelionę su mažu vaiku, vis dėl to reikia įvertinti skrydžio laiką, nes nevisada pavyksta numigti lėktuve, tad keltis 5 ryto yra šiek tiek ankstoka.. Paskui visą dieną tik ir dėlioji taip, kad vaikas pamiegotų :) Dėl atgalinės kelionės buvau labiau skeptiška ir maniau bus sunkiau, bet viskas buvo puikiai. Pamaitinus mažylį perdaviau tėčiui ir jie gražiai susisukęs į antklodę miegojo nė karto neprabusdamas.


Nakvynė


Kadangi tai Norvegija, į kavines valgyti neprivaikščiosi, reikia vietos, kur būtų galima nors minimaliai pasigaminti, tad rinkomės apartamentus su virtuvėle. Vieni pigesnių Osle, kokybė, žinoma, nebuvo superinė, bet vidutines sąlygas tikrai tenkino. Užsisakėme per puslapį www.booking.com

Maistas


Pirmai dienai priešpiečiams dar turėjome sumuštinių ir sausainių iš namų. Pietums išsivirėme dešrelių su daržovėmis, o vakarienei sukirtome Pica Grandiosa, su ledais. Antrą dieną pusryčiavome koše, dienos iškylai, pasidarėme sumuštinių, įsidėjome dešrelių ir sriubos mažajam. Vakarienei buvome suplanavę vizitą pas draugę, ir kartu pasigaminome dar vieną puikią picą! Sekmadienį pradėjom koše ir susipakavome likusius sumuštinius kelionei. Dar žinoma turėjome visokių užkandžių, vaisių ir skanumynų. Sekmadienio planas buvo nueiti į kavinę nepavyko, nes neradome labai tinkamos su vaiku.

Muziejai // Museums


Nasjonalgalleriet

Nacionalinė paveikslų galerija vaikui nelabai įdomu, nebent ramus ir pailsėjęs. Galima naudotis muziejaus vežimėliais. Sekmadieniais nemokama.

//The National Gallery wasn't really much of the interest for child unless he is quiet and well rested. There is a possibility to use museum's strollers. The gallery is free on Sundays.//

Akershus Festning

Pačioje tvirtovėje nelabai patogu lakstantiems, baisu, kad ko nenuverstų, bet didžiąją laiko dalį miegojo nešioklėj. Tvirtovės kieme ir aplink parke daug erdvės pasilakstymams. Net buvome sustoję čia papietauti.

//The Fortress is not much of convenient place for running around toddler as it seems easy to mess up things around. We were lucky that was nap time and slept for some time in carrier. The courtyard of the fortress and the park around is perfect place for little explorer. We were even lucky to get bench for lunch time.//


Forsvarsmuseet

Karo muziejus - pačiame muziejuje, buvo sunku, nebent pirmame aukšte, kur didesnieji eksponatai - povandeninis laivas ir tankas, į kuriuos galima įlipti. Taip pat tankas stovintis lauke paliko mažajam įspūdį. Muziejus nemokamas.

//Armed forces museum - inside was really tough. On the first floor you can get in the large exhibits like submarine and tank. The tank outside the museum has been an attraction. The museum is free.//


Reptilpark

Roplių parkas - nedidelis roplių muziejus, su viena papūga, kuri labiausiai ir sužavėjo. Yra vienas krokodilas, kelios mažytės beždžionėlės, vėžlys, varlių, gyvačių, vorų.

//Reptilepark - small reptile museum, with one parrot, which was the main attraction for our child. There are also one crocodile, some little monkeys, turtle, frogs, snakes, spiders. //



Filmmuseet

Kino muziejus - pats muziejus nedidelis, vaikas buvo išvargęs, tai susidomėjimo daug nebuvo, tik vienoje tamsioje patalpoje patiko spalvotos filmų nuotraukytės. Nemokamas, tad galima pakeliui aplankyti.

//Cinema museum - the museum itself is small, the child was overtired and he wasn't interest in anything but logos from old movies. Museum its free with long working hours, so good choice to step in on windy day.//

Bymuseet 

Oslo miesto muziejus esantis Frognerpark. Muziejus turi kelias sales, kuriose smagu pasivaikščioti, ekspozijos vis keičiamos. Muziejus taip pat nemokamas.

//Oslo city museum in Frogner Park. Museum has several rooms with varying expositions, nice to look around and its free.//

Vaikiškos pramogos // Children entertainments


Slottetparken - pasivaikščioti gal ir gerai, bet vaikams nėra jokios žaidimų aikštelės, o jos tuo metu, kaip tik reikėjo. Apskritai centre vaikiškų žaidimų aikštelių neradome. Tik vieną mokyklos kiemą su žaidimų aikštele netoli Reptilpark.

// Nice to go for a walk but there is no playground around which I desperately need it then. And we were not able to find any children playground in the city centre only one school yard with some children equipments near Reptilepark.//

Frognerparken/ Vigelandparken - tikrai puiki vieta pasivaikščioti (ypač patiko gausybė laiptų!). Nors meninės skulptūros išties savotiškos. Parke esantis žaidimų aikštelė, tiesa, labiau didesniems, tad nesustojom.

//Really good place for a walk (our boy has addiction to stairs!) though sculptures oddish. There is playground near the entrance of the park, but it did seem suitable for older children (many clibings etc.) so we haven't checked it out properly.//


Bymuseet turi kavinę ir vidinį kiemą, kuriame galima paleisti tokius vaikštuolius, kaip mūsų pasiganyti. Šalia muziejaus yra darželis su dar viena žaidimų aikštele, kuria galima naudotis.

//Oslo city museum has cafe with cosy courtyard and there are plenty space to explore and to climb around. There are public kindergarten near the museum with the playground, which can be used after working hours.//

Filmmuseet (kino muziejus) - tai kartu ir kino teatras, kuriame yra vaikų žaidimų kambarys. Nelabai supratom, kaip ten kas, bet tuo metu nevyko jokių užsiėmimų, tai tiesiog žaidėm pora valandų tenai, nes laukėm traukinio, o čia buvo kaip tik puikus laiko praleidimo būdas.

//Cinema museum is also cinema itself with it's own playground.// 

Kavinės su vaikais - Literaturhuset (knygynas, kavinė ir atviras žaidimų kambarys) jau planavau eiti, kad vaikas galėtų pažaisti, nes tuo metu laukėme tėčio, bet tą dieną (penktadienį), vaikų kambarys kaip tyčia nedirbo.
Kiti neaplankyti pasirinkimai kavinės su žaidimų vieta vaikams:
  • Villa Paradiso Grunerløkka (Olaf Ryes plass 8. Tlf. 22354060. www.villaparadiso.no)
  • Kanskje kommer Kongen øverst i Markveien
  • Jensens Bøfhus ved Stortinget
  • Nazar café i Sagene samfunnshus
  • Formosa Te i Tullinsgate (tik kavinė)
  • Egon (Byporten, Frogner, Karl Johan, Nordstrand, Storo, Ullevål)
  • Peppes Pizza (Aker Brygge, Karl Johan, Løren, Nydalen, Hegdehaugsveien)
Info iš www.mammadamen.com ir www.oslomamma.net


Atvirų darželių tokių, kaip Bergene, aptikti nepavyko. Pagal info internete jie paprastai kažkiek mokami ir ne visai centre.

2014 m. gruodžio 1 d., pirmadienis

Atprastukių modeliai ir siuvimas su schemomis

Kam reikalingos atprastukės?

Tai pastorinti triusikėliai vaikui pratinam prie puoduko (mes nuo 6 mėn. sėdim ant puodo), kai jau dauguma kartų pataiko į puodą, bet galintys atlaikyti avarijas. Tiesa, tas "dauguma kartų pataiko ant puodo" labai kinta kartais daugiau, kartais mažiau pasiseka, bet vis tiek pereiname prie "legvesnio" daugkartinių sauskelnių varianto - atprastukių.

Kadangi net ir eidami kur nors karts nuo karto sėdam ant tualeto, tai man būtina atprastukių savybė, kad būtų tamprios, kaip triusikėliai, tačiau vis dar patogu užsegti kaip sauskelnes, todėl siuvu su užsegimais.

Pirmuosius triusikėlius - atprastukes siuvau su kojine siuvimo mašina, dabar įsitaisius tokią, kuri turi ir zigzagą ir overlokinę siūlę, vienintelis daugkartinių sauskelnių gaminimo technologijos ribojimas yra spaudės, bet ir be to galima puikiai apseiti - naudojant lipukus ar įsiuvamas sagytes.

Bet kurią iš čia pateiktų schemų galima pritaikyti ir kitam modeliui, o jei dar turite mažylio nešiojamų triusikėlių ar daugkartinių sauskelnių pritaikymas pavyks dar geriau.

Kaip jau nešiotojui ir mamai patogiau galima įklotus įsiūti, siūti kišenėlę jiems ar tiesiog įdėti į atprastukes. Dėl greitesnio džiovimo, mieliau renkuosi variantą su kišenėlėmis papildomiems įklotams, aišku dėl to pasunkėja siuvimas, tai pradžiai galima bandyti paprastesnį modelį.

Namuose dažniausiai naudojame turimas medžiagines daugkartines sauskelnias su vilnos šortukais ar kelnėmis. Išeinant aunamės PUL (poliuteranu laminuota skyčiui nepralaidi medžiaga) atprastukes - patogios, nes galima pasodinti ant tualeto, o sušlapusias tiesiog nusegti, nereikia nuauti kelnių ir pėdkelnių..

Internete radau daugybę įvairių atprastukių variacijų - man labiausiai patikusios čia:

Paprasti triusikėliai



Non-waterproof training pants  - artimiausia schema, kurią pavyko rasti paprastiems triusikėliams. Aplink kojytes apsiuvau guma, o nedariau prailginimų.
Dydis 0-4 m. 
Schemoje pridėta 0,6 cm (1/4 ") siūlėms.

Dar viena paprastų triusikėlių schema easy on potty training pants tutorial.
Dydis 3 m. nebandžiau.

Triusikėliai šortukai 





WeeWeka_Knickers schema ir aprašymas - medžiaginiai triusikėliai, viduje galima siūti neperšlampamą sluoksnį ar įklotą sugėrimui. Juosmenį galima pridėti arba įsiūti gumą.
Dydis 2 metai. 0,5 cm siūlėms schemoje pridėta.

Aš dar pridėjau 3,5 cm priekyje ir nugaroje, įverti storai gumai, arba galima atskirai prisiūti juosmenį ar storą gumą. Šį modelį naudojau ir išorinėms vilnonėms kelnytėms/ triusikėliams.

PUL triusikėliai


Sunku atsekti pagal kurią schemą siuvau (gavosi šiek tiek mažoki), bet Waterproof training pants atrodo tinkama, tik reiktų atmesti papildomą užlaidą užsegimams. Pirmuosius siuvau tiesiog triusikėlius be užsegimo, gavosi aptempti ir kaip tik. Toliau bandžiau kitas variacijas, tad šį modelį laikyčiau mažiau sėkmingu.

PUL triusikėliai atsegami


WeeWeka_MLSideSnap schema ir aprašymas
išorinis PUL sluoksnis, originaliai atsegimas spaudėmis, galima keisti į lipukus arba įsiuvamas spaudes. Viduje medžiaginis sluoksnis su įsiūtu įklotu. Nurodytas dydis M-L. 0,5 cm siūlėms schemoje pridėta. Šio modelio nebandžiau.

Aš iš pirmojo modelio Non-waterproof training pants 3-4 m. dydžio pasidariau schemą pridėdama šoniniams užsegimams priekyje pridėdama 1,5 cm, o nugaroje po 3,5 cm, kad tikrai sueitų ir pavyktų sagutes įsiūti. Dar reikėtų nugarą ir priekį pakelti 1-2 cm, nes su storesniais įklotais

Šiam modeliui naudojau Cloth diaper trainer pattern schemą, kurią patobulinau: pridėjau siūlėms 0,5 cm, nes schemoje neįtraukta, dar prailginau priekį ir nugarą po 2,5 cm, o šonams susegti priekyje pridėjau 1,5 cm, nugaroje 4,5 cm.

PUL su tampria medžiaga šonuose


Tokių nesiuvau, nes neturėjau tamprios medžiagos, bet visai įdomus variantas.



 

PUL su guma šonuose




Tamprios medžiagos neturėjau, tad sugalvojau, kad galima tiesiog pritaikyti siuvant storą gumą, kuri gali būti atsegama, kaip mano atveju, arba prisiūti abiejuose šonuose.


P.S. Jei mano siuviniai pasirodė ne tobuli, tai tik dėl to, kad jie tokie ir yra :D Bandausi, mokausi ir žiūriu, kaip gaunasi, dalinuosi, kad neišsigąstumėt, jei ir jums kažkas nesigauna tobulai.

2014 m. lapkričio 18 d., antradienis

17 mėnesių mažylio gebėjimai

Jau vis artėjame prie 1,5 metų ribos, kai viską galima dar rimčiau įvertinti. Bet puikiai žinome, kad kiekvienas vaikas skirtingas ir šie įverčiai ar palyginimai, yra skirti lavinimo tikslams.

Motorika. Vaikšto puikiai, tik reikia ir lauke skatinti pačiam eiti. Laiptais lipa, tik kartais pavargsta.  Jau viską gali valgyti savarankiškai, tik kartais pritrūksta noro ir apetito. Puikiai meta kamuolį, dar pasiėmęs prieina ir paklausia: mest? Miega atskirame kambaryje, tad atsibudęs žino, kur ateiti. Mankštą bando kartoti, bet nedarome taip dažnai. 

Smulkioji motorika. Dėlioja kubelius, sagytes, bandome daryti darbelius, jis kol kas stebi ir paduoda daiktą, kaip paprašytas.

Rega. Patinka stebėti judančius objektus - mašinas, lėktuvus, kuriuos gali įžiūrėti, net ir toli skrendančius.

Kalbos raida. Mokame kokia 30 aiškiai išreikštų žodžių ir kokia 10 šiuo metu mokinamės - bandome tarti garsus, bet dar visiško suvokimo, kas tai yra neturime. Žodyną laviname pasirinkdami dienos žodį ir jį kartodami, skaitymo ir paveikslėlių kortelėmis (kategorijos: vaiko daiktai, namų daiktai, vaisiai ir daržovės, gyvūnai, kūno dalys). Garsus teksto skaitymas.

Užsienio kalbos. Nesu sugalvoji modelio, kaip reikėtų jų mokinti, tad kol kas tik klausome dainelių skirtingomis kalbomis ir pradėjome žiūrėti filmukus su kūno dalimis.

Matematika. Išgirdęs skaičių pavadinimus bando kartoti, sprendžiant lygtis, pirščiukais bando skaičiuoti taškiukus. Kol kas pradėjus paveikslėlius ir skaitymo korteles susidomėjimas kritęs, bet bandau naujai pateikti.

Suvokia veiksmų seką, pvz, jeigu eisime į lauką, kad reikia apsirengti, o apsirengus pasiimti raktus ir eiti pro duris.

Dainavimo lavinimas. Per tris mėnesius, kai lankome pamokėles išmoko ramiai sėdėti ir laukti dainelių, jų klausytis, atkartoja kai kuriuos judesius. Tačiau praranda susidomėjimą, jei per ilga pauzė.

O šiuo laiku mano sūnus labai mėgsta žaisti su puodais, dangčiais ir padeda man gaminti maistą!


Tolesnis lavinimas:
  • Skaitymo lavinimas ir paveikslėlių kortelės
  • Išmokti tarti savo vardą
  • Supažindinimas su savaitės dienomis
  • Spalvų ir raidžių pažindinimas
  • Emocinis lavinimas - įsivardinti emocijas ir kaip reaguoti, knygelių skaitymas, žaidimas su emocijų kubeliu/kortelėmis, emocijų valdymas
  • Piešimas su dažais su įvairiausiais įrankiais
  • Matematikos mokymas - problemų sprendimas
  • Išmokti prašyti pagalbos

2014 m. lapkričio 15 d., šeštadienis

Muziejai Kaune vaikams iki 2 metų

Mes su vyru labai mėgstame muziejus. Ir jau pradėjome vėl aktyviai keliauti gegužę buvome Paryžiuje, spalį Osle, o ir čia Bergene sulaukę svečių nueiname į kokį. Kol mažasis buvo kūdikis iki kokių 10 mėn. didelio skirtumo, koks muziejus jam nebuvo, bet dabar atsiranda didžiulis poreikis pažindinimuisi su viskuo aplink ir sėdėti ramiai nešioklėje nėra pats geriausias sprendimas.

Keliauti po muziejus su vaiku tikrai nėra taip jau patogu (žinoma, visada patogiau be vaikų :D) ir gal kiti tėvai mielai rinksis sėdėti namie iki kol vaikui sueis kokie.. 3-4 metai. Tai žinau, kad tai ne mums :D ir tikiu, kad vaikas gali labai daug išmokti keliaudamas ir lankydamasis įvairias vietas.

Tiek vasaros, tiek žiemos atostogoms sugrįštame į Kauną ir mielai su 17 mėn. vaiku aplankysime keletą muziejų

Internete atradau rekomenduojamų 10 Lietuvos muziejų, kuriuos verta aplankyti su vaikais, sąrašas. Pridėjau dar savo lankytus / nelankytus ir prašom - apie Kauną išsamiau, apie kitus miestu trumpai.


Kauno muziejai


Zoologijos sodas su metinuku - tai didžiąją laiko dalį pramiegojo. Dabar jau beveik 17 mėn. ir jaučiu, kad tikrai būtų labai įdomu jam ten. Net gi sakyčiau nuo kokių 15-16 mėn. atsirado didelis susidomėjimas.

Tado Ivanausko zoologijos muziejus - buvome 1 metų, šiek tiek buvo įdomu, bet tuomet labiau rūpėjo vaikščiojimo džiaugsmai ir laiptai :D dabar turėtų domėtis labiau, ypač didesniai gyvūnais. Su vežimėliu nepatogu, nors kiek mačiau yra liftas, bet įėjimas į kiekvieną salę su laipteliais. Su dar nevaikštančiais lėliukais patogiausia nešioklėje. Beto, kai kurios iškamšos aptvertos tik juostele, ir yra daug pasiekiamų stiklų, kuriuos labai įdomu liesti :)

Lietuvos aviacijos muziejus (Aleksote) - lėktuvai dabar pats įdomumas, turėtų patikti.

Vytauto Didžiojo Karo muziejus - nepamenu tiksliai eksponatų, mašinos labai patiktų, bet jų lyg ir nėra ten. Jei liks laiko pabandysime.

Kauno lėlių teatro muziejus - net neįsivaizduoju, ar jis suprastų, bet įvairios lėlės turėtų patikti, gal net reikėtų pamėginti patį teatrą. Tik sėdėjimas čia kritinis momentas, nes nelabai patinka ilgai vienoj vietoj sėdėti.

Velnių muziejus - manau, kad anksčiau kaip 2 metų nebus įdomu.

Visas Kauno muziejų sąrašas


Vilniaus muziejai:


Geležinkelių muziejus - turėtų būti įdomu ir patiems mažiausiems.

Energetikos ir technikos muziejus - užsienyje tokie muziejai yra lobiai nuo pačių mažų dienų, panašu, kad ir pas mus turėtų būti įdomu ir interaktyvu!

Žaislų muziejus - žinoma, turėtų patikti!

Pinigų muziejus - modernus interaktyvus muziejus, gal 2-3 metų reikėtų palaukti, kad būtų labiau įdomu ir suprantama.


Kitų miestų muziejai:


Jūrų muziejus (Klaipėda/Smiltynė) - absoliučiai įdomus!

Dinozaurų parkas (Klaipėda) - turėtų būti įdomu jau dabar.

Gintaro muziejus (Palanga) - 2-3 metų jau turėtų atsirasti didelis susidomėjimas ir suvokimas.

Laikrodžių muziejus (Klaipėda) - jei būtų galimybė, bandyčiau, bet arčiau 2 metų būtų dar įdomiau.

Trakų salos pilies muziejus - daug erdvės vaikščioti, laiptai, salės, ginklai, buitiniai rakandai. {Lankėmės 1 mėn. didelio susidomėjimo nebuvo :)}


Muziejai, kuriuose jau lankėmės su mažuoju:

1,5 mėn. Trakų salos pilies muziejus
3 mėn. Rozenkrantz (Bergen, Norvegija)
10 mėn. Jūrų muziejus (Bergen, Norvegija)
10 mėn. Mokslo muziejus (Bergenas, Norvegija)
10 mėn. Laivininkystės muziejus (Bergenas, Norvegija)
10 mėn. Mokslo ir technikos muziejus (Paryžius, Prancūzija)
12 mėn. Vikingų/kaimo muziejus (Bergenas, Norvegija)
12 mėn. Gamtos istorijos muziejus (Bergenas, Norvegija)
13 mėn. Zoologijos sodas
13 mėn. Tado Ivanausko Zoologijos muziejus
16 mėn. Roplių muziejus (Oslas, Norvegija)
16 mėn. Akerhus Festning (Oslas, Norvegija)
16 mėn. Karo muziejus (Oslas, Norvegija)
16 mėn. Nacionalinė paveikslų galerija (Oslas, Norvegija)
16 mėn. Kino muziejus (Oslas, Norvegija)


Nuotraukoje mano sūnus Paryžiaus mokslo ir technikos muziejuje

Smagaus muziejų lankymo!

Lininis kostiumėlis 1 metų berniukui: šortai, liemenė, varlytė [su schemomis]

Pusseserės krikštynoms pasisiuvome vasarinį kompletą iš rudo ir bordo spalvos lino.


Liemenė su pamušalu


Nemokamos iškarpos ir aprašas. Dydis: 1 metų vaikui.
Jei norite, kad tiktų pusei metų ar metams, tai tuomet reikėtų pasidinti iškarpą 2-3 cm, ar net daugiau, nes mums jau po poros mėnesių ankštoka buvo ypač per pilvelį.

Aš rinkausi siūti liemenę su pamušalu, žinoma galima ir viensluoksnę.


Siuvimas gana nesudėtingas. Išsikerpame detales, iš blogosios pusės susiuvame pečių ir šonines siūles tiek viršutinės medžiagos, tiek pamušalo, išlyginame siūles. Jei norite kokių kišenėlių ar dekoracijų, jas reikėtų prisiūti šiame etape, nes paskui siūti teks per du sluoksnius ir neatrodys taip dailiai. Toliau sujungiame viršutinę detalę ir pamušalą sudami iš išvirkščiosios pusės išorinį apvadą - kaklo iškirptę, atvartus ir apačią. Ištiesiname siūles ir išlyginame. Paliekame nesiūtas tik rankas, per jas išverčiame liemenę ir išlyginame per siūles. Siuvant aplink rankas, reikia iš abiejų pusių užsilenkti 0,5 cm ir užlyginti, ir susiūti iš gerosios pusės. Paskutinis etapas užsegimo pritaisymas, aš siuvau sagų kilpas ir sagas (gal sagas taip pat galima siūti tik į išorinį audinį prieš susiuvant su pamušalu).

Dar vienas liemenės pavyzdys, tik aprašo schemos mokamos.

Šortai


Nemokamos iškarpos ir aprašas. Dydis: 1,5-3 metų vaikui.


Siuvimas dar paprastesnis nei liemenės. Išsikerpame po dvi priekio ir nugaros detales, tik apverstas! Susiuvame priekį ir nugarą. Jei norite uždėtinių kišenių, šiame etape galite prisiųti. Toliau siuvame vidurio ir klyno siūles. Palenkiame juosmenį (aš mėgstu 2,5 cm storio gumą, pagal tai ir lenkiu juosmenį) siuvant overlokines siūle, lenkiame tik vieną kartą. Pridedame nugaros skirtuką (labai paprasta, o nauda neišpasakyta, ypač tėčiams :). Siuvant juosmenį, pasiliekame tarpą gumai, įveriame ją, užsiuvame juosmenį.

Kelnių apačią galima įvairinti.
  • tiesiog palenkti, kaip juosmenį, tik šiek mažiau.
  • galima įverti gumą.
  • prisiūti atvartus, pvz., 3 cm, pavyzdys čia

Varlytė


Ją siuvau labai primityviai. Išsikirpau norimo varlytės dydžio medžiagą, apsiuvau tris kraštines iš vidinės pusės, išverčiau ir nusiuvau ketvirtąją kraštinę. Vidinei juostelei užlenkiau kraštelius ir nusiuvau tiesiomis siūlėmis, po to sujungiau ratu. Šiame etape galima pritaisyti visokius užsegimus ar juostelę tvirtinimui, bet laiko neturėjau per daug ir varlytę prisegiau tiesiog žiogeliu. Į vidinę juostelę perkišame varlytės pagrindinę dalį ir viskas, galime puoštis :)


Daugiau nemokamų šortų schemų su aprašymais:

Klasikiniai šortai (dydis 3 mėn.)

Šortai su petnešomis (dydis 3 mėn.)

Mergaitiški banguoti šortai (dydis 0-6 mėn.)

Nuotrauka iš seekatesew.com
Klasikiniai šortai (6 mėn.-12 m.)

Nuotrauka iš oliverands.com
Klasikiniai šortai (dydis 1,5-2 m.) {Mano naudota schema}

Nuotrauka iš cailamade.com
Šortai su užsegimu ir paraukimais (dydis 1,5-2 m.)

Šortai su kišenėmis (dydis 2 m.)

Lininiai šortai (dydis 2-3 m.)

 Nuotrauka iš sergerpepper.com

Dar keli šortų siuvimo aprašymai, tik jau be schemų

Ilgesni užsegami šortai su kišenėmis 

Idėjos šortams

2014 m. lapkričio 13 d., ketvirtadienis

Lietuvių organizacijos ir veikla Bergene

Atvykus lietuvaičiams svetur norisi iš karto arba po kurio laiko susirasti tautiečių bendriems interesams ir pomėgiams. Bergene yra visai nemaža lietuvių, beveik jau pusantrų metų čia pragyvenus, šiek tiek susipažinus su kai kuriomis veiklomis, pristatau.

Bergen-lietuviai Facebook grupė - pagrindinis informacijos kanalas čia gyvenančių lietuvių. Spam'o ir nereikalingos informacijos tikrai ne tiek daug, kiek lyginant su kitomis grupėmis. Taigi, čia pristatomi įvairūs renginiai, organizacijos veiklos ir paprasti privatūs skelbimai ar klausimai.

Bergeno lietuvių bendruomenė (BLB) - pagrindinė lietuvius vienijanti organizacija. Pagrinde užsiima didžiausių renginių organizavimu ir pagalba kitoms lietuvių grupėms. www.bergenas.no

BLB lituanistinė mokykla "ABėCėlė" - sekmadieninė lietuvių mokykla, turi priešmokyklinukų grupes (1-3 m., 4-6 m.) ir klases vyresniems. Kaina 250 kr mėnesiui, pamokos vyksta nuo 12 val.

BLB jaunimo lyga - nedidelį būrį jaunimo jungianti organizacija, prisideda organizuojant BLB renginius.

Bergeno vaikų ir jaunimo organizacija - 2014 m. įsikūrusi organizacija, užsiėmimai taip pat organizuojami sekmadieniais nuo 11 val. vaikams nuo 3 m. Kaina 250 kr mėnesiui.

"Yamaha" muzikos mokykla - vaikams nuo 4 mėn. iki 6 metų. Vyksta du kartus per mėnesį, vieno užsiėmimo kaina 125 kr. 

"Savas Bergenas" - renginiai lietuviams Bergene, pvz., filmai, koncertai ir pan.

Bergeno moterų ir merginų klubas - internetinė grupė įvairiems moteriškiems klausimams, alternatyvi grupė Bergeno moteru ir merginu pokalbiai apie viska!

Žvejų klubas - bendrauja Bergeno žvejai

Pokerio klubas - karts nuo karto renkasi žaisti pokerio

Skaitytojų klubas Bergene - maino, perka, parduoda knygas

Šv. Mišios lietuvių kalba - kiekvieno mėnesio pirmą šeštadienį 16 val. St. Paul kirke, tikslesnė informacija www.katalikai.no

Futbolo mėgėjai

Tinklinis, krepšinis - būna atskiri skelbimai, renkasi salėje, o vasaros sezonu lauke

Grožio paslaugų skelbimų galima rasti Facebook grupėse.

Tikrai gausu pasiūlymų ir dar atskirų iniciatyvų, renginių, veiklos vaikams lietuvių kalba ir linksmo laisvalaikio praleidimo būdų.

2014 m. lapkričio 12 d., trečiadienis

Vilnonių kelnyčių mezgimo schema

Šįkart mano repertuare užmaunamos vilnonės kelnytės.

Originali nemokama mezgimo schema anglų kalba čia www.tricksyknitter.com arba Ravelry su daugybe idėjų variacijoms.

Nuotrauka skolinta iš www.tricksyknitter.com

Klubų apimtis: 34 (35,5; 38) cm, dydis 0-3 mėn.

Siūlai: "Teksrena" žali 100 proc. vilna, balti 80 proc. vilna, mezgiau dvigubu siūlu, gavosi storesnės.

Virbalai: Nr. 4,5 su valu ir Nr. 3,5 kojinių mezgimui (5 vnt.)

Mezginio tankumas: 20 akių 10 cm

Žymėjimai:

g.a. - geroji akis
i.a. - išvirkščioji akis
Ž - žymeklis
m1L - make one left, pridedame akį kairiu virbalu iš priekio užkabindami siūlą tarp akių ir dešiniu virbalu išmezgant per nugarinę akies kilpą
m1R - make one right, pridedame akį kairiu virbalu iš nugarinės pusės užkabindami siūlą tarp akių ir dešiniu virbalu išmezgant pridėtą akį per priekinę akies kilpą (video kaip pridėti akis šiuo būdu).
Lygusis mezgimas: geroji pusė gerosiomis akimis, išvirkščioji pusė išvirkščiosiomis akimis.

 

Schema

 

Mažesniaisiais virbalais uždedama 64 (68, 72) akis ir sujungiame ratu (ištiesinus akis!) pažymėdami pradžią. Mezgame 2 gerosios, 2 išvirkščiosios norimą ilgį juosmeniui, mezgiau 4 cm.

Pakeičiame į storesnius virbalus ir mezgame 13,5 cm (14,6 cm; 15,2 cm) lygiuoju mezgimu: geroji pusė gerosiomis akimis, išvirkščioji pusė išvirkščiosiomis akimis.

Čia galima išmegzti norimus ornamentus. Aš mezgiau 16 akių pločio paprastą snaigės ornamentą 4 kartus. Pasirinkti reikia, kad ornamentas atsikartotų pagal uždėtų akių skaičių. Mano uždėta akių buvo 64 - tai 16 akių ornamentą kartojau 4 kartus.

 

Klynas 

 

15 (16; 17) g.a. didinant (uždėtų akių skaičius/4)-1, m1L, 1 g.a., Ž, 1 g.a., m1R, 30 (32; 34) g.a. didinant (uždėtų akių skaičius/2)-1, m1L, 1 g.a., Ž, 1 g.a., m1R, 15 (16; 17) g.a. didinant (uždėtų akių skaičius/4)-1 - iš viso eilės pabaigoje 68 (72, 76) akys.

2 eilės lygiuoju mezgimu.

{g.a. paliekant 2 akis iki žymeklio, m1L, 2 g.a., Ž, 2 g.a., m1R} x pakartoti ir pabaigti išmegzti eilę g.a. - 72 (76; 80) akys.

2 eilės lygiuoju mezgimu.

{g.a. paliekant 3 akis iki žymeklio, m1L, 3 g.a., Ž, 3 g.a., m1R} x pakartoti ir pabaigti išmegzti eilę g.a. - 76 (80; 84) akys.

2 eilės lygiuoju mezgimu.

Viena koja

 

Keičiame virbalus į plonesnius, man asmeniškai patogiausia kojas megzti 5 virbalais.

15 (16; 17) g.a. didinant (uždėtų akių skaičius/4)-1, atidedam ant atskiro siūlo 46 (48; 50) didinant (uždėtų akių skaičius/2)+14, 15 (16; 17) g.a. didinant (uždėtų akių skaičius/4)-1, sujungiame akis kojos mezgimui - 30 (32; 34) didinant (gaunamas uždėtų akių skaičius/2)-2 akys.

Mezgame taip pat kaip juosmenį 2 g.a., 2 i.a., kol pasiekiame norimą ilgį, schemoje rekomenduojama 3,8 cm.

Nuimame akis tampriuoju būdu: 2 g.a. {kairįjį virbalą kišame per priekinį akies kilpą ir sumezgame dvi akis, 1 g.a.} x kartojame, kol ant virbalo lieka tik viena akis.

Kita koja

 

Atidedame akis nuo laikiklio/ siūlo - 8 nuo pradžios ir 8 nuo pabaigos.

Perkeliame likusias akis ant plonesnių virbalų, sujungiame ratu kitos kojos mezgimui - 30 (32; 34) akys.

Mezgame taip pat kaip pirmą koją 2 g.a., 2 i.a.

Pabaiga

 

Perkeliame likusias akis ant 2 virbalų ir sumezgma akis naudojami didelę adatą šiuo metodu.

Akių skaičiaus keitimas


Norint išsidinti schemą reikia uždėti akių skaičių, kuris dalintųsi iš 4. Apraše raudonai pažymėtus skaičius reikėtų keisti kaip nurodyta sliauksteliuose.



Kelnytės dar laukia savo savininko :)

2014 m. lapkričio 10 d., pirmadienis

Apžvalga: KuKu Muku restoranas vaikams Vilniuje

Restorane lankėmės rugpjūčio mėn. ir įspūdžiai buvo superiniai! Tikrai buvome kažko tokio pasiilgę, nes visur, kur beitume, su mažuoju būna ne taip jau ir lengva..

Metų ir mėnesio laiko mūsų atžala, dar tik buvo pradėjęs vaikščioti ir dažnai rinkdavosi ropojimą, tad pirmiausia apsidžiaugiau, kai pamačiau, jog visiems reikia nusiimti batus. Aišku, kaip ir dideliai daliai lankytojų su vaikais iki 5 metų nerimą kėlė laiptai ir kiekvieną sykį reikėjo labai atidžiai stebėti. Bet viską atpirko žaislų galybė ir gana įvairių, daugumos net nebuvome matę, nes kaip žinia esame migruojantys ir šiuo metu gyvename Norvegijoje.

Meniu (prieinamas čia) gausus įvairių maistų, porcijos tikrai ne per didelės ir kainos ne per mažos :D Žodžiu nepavalgyti einame. Aišku, mums išpuolė, kad reikėjo mažajam ir pavalgyti, tad pasirinkome sriubą, lietinio su varške ir limonadą. Nei sriubos, nei lietinio jis per daug nevalgė, bet ir šiaip tuo metu nelabai valgus jis buvo. Kadangi maitinau jį kiek įmanoma sveikesniu maistu, tai šiais patiekalais labai džiaugiausi - nebuvo nei druskos, nei cukraus per daug, tikrai kažkas tokio, ką galima pavadinti VAIKŲ RESTORANU!

Kaip tik tuo metu buvo trumpas pasirodymas, tačiau metinukui dar nebuvo įdomu, o 4,5 metų lietuviškai nekalbančiai dukterėčiai pritrūko drąsos kartu su kitais vaikais ir vedėja pašokti.

Keliaujant su didesniais reikia žinoti, kad bus taikomas 5 litų žaidimų zonos mokestis už vaikus nuo 2 metų.

Žodžiu, labai užskaitau! Puiki iniciatyva :) Aišku, ne kasdienai, bet lankantis Vilniuje būtinai užsuksime! :)

P.S. net klozetai ir kriauklės pritaikyti vaikams, tai mano dukterėčiai paliko įspūdį!

Daugiau info KuKu Muku puslapyje

2014 m. lapkričio 9 d., sekmadienis

Ankstyvasis skaitymas arba kaip mokyti kūdikį (vaiką) skaityti? Glenn Doman metodika

Su dideliu entuziasmu pradėjau matematikos mokymą, 6 sesijų per dieną nepavyko atlikti, bet...susidomėjimas buvo nemažas ir vis nenorėdavo padėti! Pabaigoje vis sulaukdavau to žvilgsnio: "Jau viskas, mama?". Maniau, kad greitai išeisime visą programą ir net susidariau detalų planą (34 aktyvios dienos iki programos pabaigos), bet koją pamaišė atsiradę didesnis susidomėjimas paveikslėlių kortelėms. Tad savaitei ar dviems stabdome matematikos programą.

Glenn Doman ankstyvąjį ugdymą pirmiausia rekomenduoja pradėti nuo skaitymo. Mes pradėję matematikos programą ir paveikslėlius žengiame ir į skaitymo pažinimą! Šiandien vienam singapūrietiškam bloge perskaičiau, kad pradėjusi nuo 15 mėn. mama pastebėjo, kad 17 mėn. kūdikis gali puikiai skaityti vienas ir kortelių nebereikia, jie jau skaito knygas! :) Nuostabiai nuostabu! :))

Pradėję prieš dvi dienas mes noriai stebim ir bandom kartoti girdimus garsus.

Šaltiniai:

Priemonės


Skaitymo kortelės
  • Knygoje nurodytas 10x60 cm (4x24'') dydis (raidės 3" aukščio ir 1,5" storio, baltas rėmelis aplink raides 1,2", kad laikant pirštais neuždengtume), šriftas raudonas, vėliau keičiant į juodą. 
  • Korteles parduoda "Mažųjų valdos" (jų dydis 15x45 cm) arba
  • Galima gaminti patiems ir rašyti markeriu/ spausdinti
  • Mano gamybinis sprendimas: A3 lapai 250g/m2, vieno lapo užtenka 3 kortelėms 10x40 cm dydžio. Spausdinus spausdintuvu A4 formatu, karpau ir klijuoju. (Gal net ranka rašyta gražiau, bet man taip paprasčiau).

Žodžių sąrašas
Susidarome vaiko dažnai girdimų naudojamų žodžių sąrašą iš siūlomų ar savo kategorijų ir pirmyn.

Siūlomos žodžių kategorijos:
  • šeimos nariai
  • kūno dalys
  • namų daiktai
  • vaiko daiktai
  • maistas
  • vaisiai ir daržovės
  • spalvos
  • muzikos intrumentai
  • gyvūnai


Metodika


1 Žingsnis. Žodžiai

Pradėti rekomenduojama su 15 žodžių trys kortelių rinkiniai po 5 žodžius (šeimos nariai, giminės, naminiai gyvūnai, mėgstamas maistas, namų daiktai ir mėgstami užsiėmimai).
Pirma diena. 5 žodžiai, pvz,. mama, tėtis.. kortelės rodomos 3 kartus su mažiausiai 30 min intervalu tarp sesijų (vėliau pertrauka turi tarp sesijų turi būti bent jau 15 min.).
Antra diena. Pakartoti 5 žodžius tris kartus ir pridėti 5 naujus žodžius, kuriuos rodyti 3 kartus.
Trečia diena. Pakartoti du pirmus rinkinius po 5 korteles po 3 kartus ir pridėti dar vieną 5 kortelių rinkinį 3 kartus. (Šitoje vietoje galima ir nebepridėti naujo rinkinio, o tik pakeisti po vieną seniausią kortelę nauja)
Ketvirta diena. Kartojame 2-3 rinkinius po 5 korteles 3 kartus per dieną.
Penkta diena. Kartojame 2-3 rinkinius po 5 korteles 3 kartus per dieną.
Šešta diena. Norint pilno intensyvumo programos Glenn Doman rekomenduoja pridėto dar 2 naujus rinkinius, po 5 korteles. Ir iš viso jau rodyti 25 korteles, kiekvieną iš jų 3 kartus per dieną.
Septinta diena. Kas dieną išimama iš kiekvieno rinkinio po seniausią kortelę ir pridedame naują, taip kiekviename rinkinyje kasdien atsiranda po 1 naują žodį. Rodome 3 kartus per dieną.

Renata Lazdin siūlo naudoti 2-3 rinkinius po 5 korteles ir rodyti 3 kartus per dieną kas dieną išimant po vieną senesnį žodį ir pridedant naują.

2 Žingsnis. Žodžių poros

3 Žingsnis. Frazės

4 Žingsnis. Sakiniai

5 Žingsnis. Knygos

Pagrindinės galimos klaidos rodant skaitymo korteles:

  • kortelės rodomos per lėtai,
  • testavimas,
  • rodoma per daug kortelių,
  • rodoma tos pačios kortelės per daug kartų.
Taigi, svarbiausia paskaityti apie metodą, jo naudą ir taikymą, pasiruošti skaitymo korteles ir prisitaikius prie vaiko pradėti lavinti. Jis padiktuos savo tempą, susidomėjimą, kaip daug ir greitai norės naujų žodžių! Bet pradžioje siūlau laikytis programos ir leisti savo atžalai pažinti skaitymo lobynus!



2014 m. spalio 7 d., antradienis

Pižama 1-2 metų vaikams [iškarpos ir aprašymas]

Jau seniai kūriau modeliuką, kokios pižamos norėčiau savo sūnui. Ieškojau internete - negausiai, bet rezultatas štai:



Medžiaga: medvilninė flanelė
Iškarpos: kol kas nesu paruošusi savo šablono, tai siūlau tuos, kuriais aš naudojausi:
pižaminės kelnės [dydis 3 metų vaikui] - apatinės dalies palenkimo nedariau
dvigubas švarkelis [dydis 12-18 mėn.] - žinoma čia reikia tik viengubos iškarpos
pižama vaikams [100-120 cm ūgio] - naudojau tik apykaklę, tačiau ir visa pižama turėtų pavykti pagal šią schemą

Ir žinoma, geriausiai iškarpas dar patikrinti su turimais drabužėliais, pridėti šiek tiek ant išaugimo.

Šis aprašymas, kaip pasiūti paprastą pižamą skirtas visiškai pradedančioms siuvėjėlėms, tokioms kaip aš :) Norint netokios paprastos pižamos, galimos visokios variacijos! :)

Kelnės



Pirmiausia siuvau kelnes, kadangi tai buvo pirmasis kelnių siuvimas, neskaitant šortų, tai pasimokiau :D išmokau kaip reikia apversti medžiagą, kerpant priešingas detales, nes pradžiai išsikirpau dvi tas pačias kojas :D

Kelnių priekį ir užpakalį braižiau vienodai, nedidinau nugarinės pusės linkio, tik paaušktinau 4 cm (skaičiuojant nuo priekio vidurio iki nugaros vidurio). Taip pat modelį pasitikrinau su kelnėmis, kaip vėliau paaiškėjo nepakankamai tiksliai.

Iš karto kirpau vieną detalę priekinei ir nugarinei kelnių pusei, kad nereikėtų papildomos šoninės siūlės.

Nusiuvau kelnių apačią, vidines siūles ir sujungiau kojas vidurine siūle. Viskas įvyko lengvai, kelnės atrodė baigtos. Liko siunkesnės man dalys, juosmuo ir apdaila ar papuošimai.

Bet vieną pamoką išmokau su neelastingom medžiagom - jos tikrai neelastingos ir tikrai nesitampo :D Susiuvus kelnas ir primatuojant buvo aišku, kad netelpam per klubus, tad reikėjo suktis iš padėties, nes apart juosmens viskas buvo baigta. Ir čia man pagelbėjo turėta plati guma, kurią panaudojau įsiuvams. Aišku, tuomet jau nebesugalvojau kaip gražiai užlenkti juosmenį ir įverti gumą, ir juosmuo jau buvo nusiūtas, tai ją tiesiog prisiuvau ploną gumą viduje. Didelio elastingumo per juosmenį jau nereikėjo, nes jis nebuvo toks platus. Tai ne pats profesionaliausias būdas, bet kadangi, tik mokausi, ir stengiuosi taupyti laiką, sukausi iš padėties. Kitos kelnės jau numatytos netrukus pasiūti, bandysiu pasitaisyti :)

 

Viską pasiuvus supratau, kad uždėtinę kišenę/es būtų buvę lengviau siūti pačioje pradžioje, taip ir liko ta idėja nepabaigta.

Pižamos švarkelis



Priekiui, nugarai ir rankovėms iškarpas pasidariau naudodama švarkelio iškarpas, tik įvertinau didesnes užlaidas priekyje. Vėliau paaiškėjo, kad to buvo per mažai, tai atvartams dar siuvau papildomai medžiagos.

Overlokine siule susiuvau šonus, pečius, palenkiau rankoves, susiuvau ir prisiuvau prie pižamos. Lengvoji dalis dar būtų palenkti, bet nebuvau pilnai sugalvojus, kaip tai turėtų atrodyti, tai perėjau prie siunkiosios dalies - apykaklės. Iškarpą prisitaikiau nuo šios pasimatavusi apykaklės ilgį.


Atsegimo vidui prisiuvau 3 cm pižamos medžiagos juostelę kartu įsiūdama per pusę perkirptą atlasinę kantavimo juostelę.

Iš vidinės pusės aplink kaklą prisiuvau medžiagos gabalėlį ir trikotažo juostelę, kad netrintų siūlės. Jei būčiau sumažinusi savo detalę iki tokio dydžio, kaip nupiešta linija, būtų nereikėję pečių ardyti, bet tuo metu dar taip nesugalvojau :D Trikotažo juostelę paslėpiau po atlapų juostele.


O buvo galima siūti vientisą medžiagėlę vidinei pusei tiek atlapams, tiek visam kaklui, kaip čia:



Džiaugiamės ir nešiojam!